Pacientų sauga

Pacientų sauga Kauno klinikose ir Lietuvoje

Su pacientų sauga susiję klausimai pasaulyje aktyviai analizuojami jau kelis dešimtmečius. Šios idėjos ir Lietuvoje įgauna vis didesnį pagreitį atverdamos kelius įvairioms iniciatyvoms, kurios gerina sveikatos priežiūros paslaugų kokybę. Kartais gali pasirodyti, kad pacientų sauga, kokybės gerinimo procesai tėra skambūs žodžiai, neturintys tiek daug įtakos kiekvieno paciento gydymui ir gerovei. Dažnai toks įspūdis gali susidaryti dėl informacijos trūkumo, su kuriuo susiduria Lietuvos sveikatos priežiūros specialistai. 

Norėdami kuo geriau pažinti Lietuvos medikų bendruomenę, prašome užpildyti šią trumpą anoniminę apklausą. Siekiant suprasti su kokia patirtimi susiduria kiekvienas Lietuvos sveikatos priežiūros darbuotojas, kokių žinių ir informacijos trūksta, kokios temos Jums įdomios ir kas padėtų skatinti saugumo kultūrą mūsų sveikatos priežiūros sistemoje. Kiekvieno įsitraukimas, indėlis ir nuomonė yra svarbi.

Pildyti apklausą: https://bit.ly/3h8h0Dr 

Tinklalaidės „P. S. Pacientų sauga” pirmajame epizode gydytojai anesteziologai reanimatologai Aurimas Pečkauskas ir Vilma Traškaitė-Juškevičienė kalba apie pacientų saugą Lietuvoje ir pasaulyje, iš kur kilo idėja pradėti pacientų saugos projektą Kauno klinikose ir su kokiais iššūkiais susiduriama. 

„P. S. Pacientų sauga“ tinklalaidė skirta medikams ir pacientams, kurioje dalinamasi pokalbiais ir idėjomis, padėsiančiomis ne tik susipažinti su pacientų sauga, bet ir, tikimasi, prisidėsiančiomis prie saugesnės sveikatos priežiūros sistemos kūrimo Lietuvoje.

Tinklalaidės „P. S. Pacientų sauga“ antrajame epizode kalbamasi su Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadove, profesore Rūta Jolanta Nadišauskiene. 

Gydytoja papasakojo, kaip su pacientų sauga susidūrė Jungtinėse Amerikos Valstijose. Aptariami darbai, kuriuos ji ir komanda nuveikė diegiant pacientų saugą didinančias priemones Akušerijos ir ginekologijos klinikoje bei akušerijos ir ginekologijos srityje apskirtai. Taip pat kalbamasi apie patirtį, siekiant sistemingai tobulinti šioje srityje dirbančių medikų kompetencijas ir taip prisidėti prie saugesnės sveikatos priežiūros sistemos pacientams. 

Papildoma informacija:
Jaunųjų gydytojų asociacijos tinklalaidės epizodas apie žalos be kaltės modelį: https://bit.ly/3f3FhHY​ 
Akušerijos diagnostikos ir gydymo metodikos: https://bit.ly/3vQeIx4​ 

Tinklalaidę galite klausyti ir spotify platformoje: https://spoti.fi/3er2sNC​ 

Klaidos, susijusios su vaistais, yra vienos dažniausiai pasitaikančių visame pasaulyje. Kaip sumažinti šių klaidų tikimybę, trečiajame tinklalaidės „P. S. Pacientų sauga” epizode kalbamasi su Kauno klinikų gydytoja klinikine farmakologe Simona Stankevičiūte. Gydytoja Simona taip pat patvirtins arba paneigs vyraujančius mitus ir faktus, susijusius su vaistais.  

Tinklalaidžių galite klausytis ir spotify: https://cutt.ly/3b8Zibf 

Papildoma informacija:
Patikimos ir patogios vartotojui platformos, skirtos pasitikrinti su vaistais iškylančius klausimus https://gydytojams.vaistai.lt/prisiju... ir https://www.medicines.org.uk/emc/#gref  
Lietuviška vaistų sąveikų duomenų bazė https://vaistas.med24.lt/
BEERS kriterijai https://cutt.ly/jb8JKOh    
Stresinių opų profilaktikos skyrimo rekomendacijos https://cutt.ly/pb8HKcj 
Beta laktaminių antibiotikų kryžminių reakcijų lentelė https://cutt.ly/Rb8JY0v  

Ketvirtajame „P.S. Pacientų sauga“ tinklalaidės epizode – svarbus pokalbis apie saugios chirurgijos lapą. Apie tai, kaip ir kada jis naudojamas, nuo ko pradėti, norint jį įdiegti savo skyriuje bei kokie iššūkiai laukia kalbamės su Kauno klinikų gydytoju chirurgu prof. Žilvinu Dambrausku ir gydytoju neurochirurgu Karoliu Bareikiu. 
 
Pasaulyje pacientų sauga ypatingo dėmesio susilaukė po 1990-aisiais metais Jungtinėse Amerikos Valstijose publikuotos Medicinos instituto ataskaitos „To err is human”. Būtent po šios ataskaitos imta kalbėti tiek apie pacientų saugą, tiek apie klaidas ir komplikacijas, lemiančias skaudžias pasekmes ir medikams, ir pacientams. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, iki 25% chirurginių komplikacijų gali būti nulemtos neužtikrinto procedūros saugumo. Saugios chirurgijos lapas – tik viena iš daugelio priemonių, galinčių reikšmingai prisidėti prie procedūrų saugumo ir sumažinti nesėkmingai pasibaigusių klinikinių atvejų dažnį.

„P. S. Pacientų sauga“ tinklalaidė skirta medikams ir pacientams, kurioje dalinamasi pokalbiais ir idėjomis, padėsiančiomis ne tik susipažinti su pacientų sauga, bet ir, tikimasi, prisidėsiančiomis prie saugesnės sveikatos priežiūros sistemos kūrimo Lietuvoje.

Mus galite klausytis ir spotify: https://spoti.fi/3czfJCk

Papildoma informacija:
PSO saugios chirurgijos lapas (anglų kalba) https://bit.ly/3fZVaBb 
LSMUL KK saugios chirurgijos lapas https://bit.ly/3x20b1I  

Tinklalaidės „P. S. Pacientų sauga” penktajame epizode kalbamės su Kauno klinikų Anesteziologijos klinikos slaugos vadove Daiva Didvale ir Neurologijos klinikos slaugos vadove Vita Balčiene apie slaugytojų vaidmenį pacientų saugoje ir Kauno klinikose diegiamus pacientų saugą didinančius įrankius – saugios chirurgijos lapą, ankstyvojo perspėjimo skalę, su kokiais iššūkiais ir problemomis susiduriama diegiant šiuos įrankius. Kalbamės ir apie gerąja linkme besikeičiantį bendravimą tarp kolegų ir vis aiškesnę ir lygiavertę slaugytojo atsakomybę visame gydymo procese. 

Mus galite klausytis ir spotify platformoje: https://spoti.fi/3ycrbfx 

Papildoma informacija:

Ankstyvojo perspėjimo skalė https://bit.ly/3jy7pqM

Tinklalaidės „P. S. Pacientų sauga” šeštajame epizode kalbamasi su šeimos gydytoju, psichoterapeutu Dainiumi Jakučioniu apie medikų tarpusavio bendravimą. Bandoma suprasti, kodėl bijoma nežinoti, klausti ir suklysti.  

Mus galite klausytis ir spotify platformoje: https://spoti.fi/3ycrbfx 

Tinklalaidės „P. S. Pacientų sauga“ septintajame epizode kalbamės su Inga Laukyte-Budriene, asociacijos „Padedu augti“ viena iš steigėjų ir vadove, o taip pat ir Kauno klinikų pacientų tarybos pirmininke. Kalbamės apie medikų ir pacientų bendravimą ir bendradarbiavimą, pacientų vaidmenį gydymo procese ir pacientų saugoje bei kaip visi kartu galime kurti saugesnę sveikatos priežiūros sistemą.

Mus galite klausytis ir spotify platformoje: https://spoti.fi/3ycrbfx 

Tinklalaidės „P. S. Pacientų sauga“ aštuntajame epizode kalbamės su mokslų daktare, gydytoja, mokslininke ir docente Lina Jankauskaite. Šįkart visą dėmesį skiriame vaikams ir kaip mes, kartu su tėvų pagalba, galime prisidėti prie saugesnės sveikatos priežiūros mūsų mažiausiems pacientams.

Mus galite klausytis ir spotify platformoje: https://spoti.fi/3ycrbfx 

>77  000

chirurginių operacijų

>1,4 mln.

pacientų apsilankymų

2128

gydytojų

2391

slaugos specialistas

2998

naujagimių per metus
X