Klinikos vadovas prof. Juozas Kupčinskas
Eivenių g. 2
Kaunas LT-50161
Tel. +37037326898
El. paštas gastroenterologijos.klinika@kaunoklinikos.lt
https://ipr.esveikata.lt
Pacientai gydytojo konsultacijai registruojami tik pateikus asmens kodą.
Registratūros tel. +37037703370
Registracijai būtinas galiojantis elektroninis siuntimas.
Gastroenterologijos klinikos gydytojai pacientus konsultuoja Ambulatoriniame diagnostikos centre.
Pacientai, kuriems pirmą kartą nustatytas arba įtartas vėžys, gydytojo gastroenterologo konsultacijai registruojami pirmumo tvarka. Registracijai būtinas gydytojo siuntimas.
Gastroenterologijos klinika
Gastroenterologijos klinikoje gydomi visomis virškinimo sistemos ligomis sergantys pacientai, diagnozuojamos ir konservatyviais būdais gydomos onkologinės virškinimo sistemos ligos. Klinikoje taikomi visi šiuolaikiniai virškinimo ir kepenų ligų diagnostikos ir gydymo metodai, plėtojama transplantologija. Klinikoje dirbantys gastroenterologai sėkmingai integravosi į savo srities specialistų bendruomenę Europos Sąjungoje. Lietuvos ligonių ištyrimas ir gydymas klinikoje nesiskiria nuo standartų, priimtų Vakarų šalių universitetinėse ligoninėse. Šalia įprastinių diagnostikos ir gydymo metodų klinikoje įdiegti ir sėkmingai taikomi nauji metodai (H.pylori rezistentiškumo antibiotikams nustatymas; enteroklizė; defekografija; koloninio tranzito tyrimas; stemplės achalazijos gydymas botulizmo toksino endoskopinėmis injekcijomis; virškinamojo trakto (stemplės, dvylikapirštės žarnos, storosios žarnos) endoskopinis stentavimas; endoskopinė gastrostomija ir kt.).
Bendradarbiaujant su intervenciniais radiologai vienintelėje iš Baltijos šalių, taikomos invazinės radiologijos procedūros – transjugulinis intrahepatinis portokavalinis šuntavimas (dirbtinės kraujagyslės įstatymas į kepenis), sėkmingai atliekamos transjugulinės (per kaklo kraujagysles) kepenų biopsijos, vartų venos spaudimo matavimas. 2006 m. įdiegtas naujas plonųjų žarnų tyrimo metodas – kapsulinė endoskopija. 2012 m. gruodį įsteigtas Retų virškinimo sistemos ir kepenų ligų centras.
Gastroenterologijos klinikoje gydomi pacientai sergantys stemplės, skrandžio, plonojo bei storojo žarnyno, tulžies pūslės ir latakų, kepenų bei kasos ligomis, onkologine virškinamojo trakto patologija. Ypač daug dėmesio skiriama retų, o taip pat ir sunkių ligų (Vilsono liga, hemochromatozė, opinis kolitas, Krono liga, dekompensuota kepenų cirozė) ankstyvai diagnostikai bei gydymui: įdiegta Vilsono ligos bei hemochromatozės genetinė diagnostika, vykdomas opinio kolito ir Krono ligos Kauno regiono registras, pacientai sergantys dekompensuota kepenų ciroze ruošiami kepenų transplantacijai bei prižiūrimi po jos. Klinikoje taikomi visi šiuolaikiniai gastroenterologinių ligų diagnostikos ir gydymo metodai, plėtojama intervencinė gastroenterologija.
GASTROENTEROLOGIJOS KLINIKA
Eivenių g. 2
Kaunas LT-50161
Tel. +37037326898
El. p. gastroenterologijos.klinika@kaunoklinikos.lt
Administratorė Gintarė Griakalova
Tel. +37037326898
El. p. gintare.griakalova@kaunoklinikos.lt
Gydytojų gastroenterologų konsultacijos teikiamos Ambulatoriniame diagnostikos centre.
Gastroenterologijos kliniką sudaro Gastroenterologijos skyrius, Endoskopijų skyrius, Bendrosios gastroenterologijos sektorius, Žarnyno-kasos ligų sektorius ir Hepatogilijos sektorius.
Gastroenterologijos skyrius
Vadovė doc. Irena Valantienė
Tel. +37037326898
El. p. irena.valantiene@kaunoklinikos.lt
irena.valantiene@fc.lsmuni.lt
Vyresnioji slaugytoja-slaugos administratorė Ugnė Kernazickienė
Tel. +37037326731
El. p. ugne.kernazickiene@kaunoklinikos.lt
Endoskopijų skyrius
Vadovas doc. Dalius Petrauskas
Tel. +37037326583
El. p. dalius.petrauskas@kaunoklinikos.lt
Vyresnioji slaugytoja-slaugos administratorė Justė Kivilienė
Tel. +37037326617
El. p. juste.kiviliene@kaunoklinikos.lt
Sektoriai:
Bendrosios gastroenterologijos sektorius
Vadovas prof. Laimas Jonaitis
Tel. +37037326264
El. p. laimas.jonaitis@lsmuni.lt
Žarnyno kasos ligų sektorius
Vadovas prof. Gediminas Kiudelis
Tel. +37037326264
El. p. gediminas.kiudelis@lsmuni.lt
Hepatologijos sektorius
Vadovas prof. Limas Kupčinskas
Tel. +37037326508
El. p. limas.kupcinskas@lsmuni.lt
Dietologijos centras
Gydytojo dietologo paslaugos LSMUL Kauno klinikose teikiamos tiek Ambulatorinės diagnostikos centre, tiek stacionare besigydantiems pacientams.
Ambulatorinės diagnostikos centre teikiamos dietoterapijos konsultacijos pacientams, sergantiems įvairiomis virškinamojo trakto, onkologinėmis, neurologinėmis ar kitomis ligomis, bei po atliktų chirurginių intervencijų; konsultacijų metu įvertinama mitybos būklė ir esant mitybos nepakankamumui ar jo rizikai sudaromas individualus gydymo planas.
Ambulatorinės konsultacijos teikiamos pacientams, kuriems diagnozuota nutukimo liga. Be to, gydytojas dietologas yra dalis komandos, teikiančios pagalbą ir atliekančios stebėjimą po skrandžio mažinimo operacijų.
Stacionare klinikinės mitybos terapija taikoma pacientams, kuriems diagnozuotas mitybos nepakankamumas, ar turintiems jo riziką.
Enterinė ar/bei parenterinė mityba skiriama kaip gydymo dalis, esant įvairioms virškinamojo trakto ligoms.
Dietologų komanda taip pat konsultuoja ir kito profilio Kauno klinikų skyriuose - chirurgijos, neurologijos, endokrinologijos, onkologijos, nefrologijos ir kt.
Terapinė dieta (pvz., dieta be laktozės, dieta be gliuteno, dieta su padidintu baltymų kiekiu ir kt.) skiriama atsižvelgiant į konkrečią paciento ligą bei poreikius.
Skiriant dietoterapiją atsižvelgiama į paciento poreikius bei pritaikoma speciali maisto tekstūra, konsistencija.
Specifinė dietoterapija pacientams taikoma esant tiek ūmiu ligos periodu, tiek jam praėjus bei teikiamos rekomendacijos, kaip užtikrinti mitybos poreikius, išvykus iš stacionaro.
Įvedus enterinės mitybos zondą ar perkutaninę endoskopinę gastrostomą (PEG) atsižvengiant į paciento mitybos poreikius taikoma subalansuota mityba specialiaisiais enteriniais mišiniais.
Pacientai konsultuojami ir skiriama klinikinė mityba prieš numatomą operacinį gydymą bei po jo, siekiant užtikrinti efektyvesnį gijimą.
Europos referentinis retų kepenų ligų ir hepatologijos centras
LSMUL Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikoje dirba aukščiausios kvalifikacijos gydytojai gastroenterologai, kurie konsultuoja, tiria ir gydo įvairios etiologijos lėtinėmis ir ūminėmis kepenų ligomis sergančius pacientus.
Nuo 2012 m. Kauno klinikose įsteigtas Retų virškinimo sistemos ir kepenų ligų centras, kur diagnozuojami ir gydomi pacientai, sergantys retomis kepenų ligomis (autoimuniniu hepatitu, Vilsono liga, hemochromatoze, pirminiu bilijiniu cholangitu, pirminiu sklerozuojančiu cholangitu, intrahepatine nėščiųjų cholestaze, Budd-Chiari sindromu, policistine kepenų liga, IgG4 sąlygotomis būklėmis).
Mūsų centre taikomi naujausi šiuolaikiniai diagnostikos bei gydymo metodai, vykdomas ilgalaikis pacientų sveikatos būklės stebėjimas bei gydymas, leidžiantis sustabdyti lėtinių kepenų ligų progresavimą, užkirsti kelią komplikacijų atsiradimui bei laiku paskirti efektyvų komplikacijų gydymą. Sukaupta ilgametė patirtis retų kepenų ligų srityje ir glaudus tarpdisciplininis bendradarbiavimas su chirurgais, patologais, intervenciniais radiologais, transplantacijų ir endoskopijų centru, leidžia pacientams suteikti naujausią ir efektyviausią gydymą bei priežiūrą.
2022 m. Kauno klinikų Retų kepenų ligų centras tapo vieninteliu Lietuvoje tikruoju Europos retų kepenų ligų tinklo (ERN RARE-LIVER) nariu, dėl to patys sudėtingausi atvejai, kuomet atlikus visus tyrimus diagnozė išlieka neaiški ar standartinis gydymas yra neefektyvus, nagrinėjami kartu su ekspertais iš visos Europos. Plačiau apie referentinį centrą – https://rare-liver.eu/
Diagnostika ir gydomoji veikla:
- Naujausi imunologiniai, morfologiniai ir virusologiniai tyrimai kepenų ligų etiologijai nustatyti;
- Kompensuota ir dekompensuota kepenų ciroze sergančių pacientų gydymas ir stebėjimas, esant poreikiui nukreipimas įtraukimui į laukiančiųjų kepenų transplantacijos sąrašą;
- Pilvo ertmėje esančio skysčio (ascito) diagnostinis tyrimas, atliekant biocheminį, mikroskopinį ir bakteriologinį ištyrimą, ascito gydymas;
- Spontaninio bakterinio peritonito diagnostika ir gydymas;
- Endoskopinis išsiplėtusių stemplės venų perrišimas guminiais žiedais (ligavimas);
- Išsiplėtusių skrandžio venų klijavimas, endoskopiškai suleidžiant sklerozuojančių medžiagų;
- Lėtinio virusinio hepatito B gydymas antivirusiniais vaistais;
- Lėtinio virusinio hepatito C gydymas naujausiais tiesiogiai veikiančiais antivirusiniais vaistais;
- Vilsono ligos bei hemochromatozės genetinė diagnostika ir specifinis gydymas;
- Autoimuninio hepatito, pirminio bilijinio cholangito ir pirminio sklerozuojančo cholangito gydymas imunosupresiniais vaistais bei ursodeoksicholine rūgštimi;
- Intrahepatinės nėščiųjų cholestazės diagnostika, atliekant biocheminius ir tulžies rūgščių tyrimus, gydymas ursodeoksicholine rūgštimi;
- Kepenų echinokokoze sergančių pacientų diagnostika ir gydymas;
- Kepenų patologijos diagnostika naudojant kontrastinį ir nekontrastinį pilvo organų ultragarsinį tyrimą, doplerografiją;
- Kepenų audinio elastingumo tyrimas neinvaziniu metodu – elastografija;
- Perkutaninės kepenų parenchimos ir židinio biopsijos;
- Bendradarbiaujant su intervenciniais radiologai atliekamos invazinės radiologijos procedūros:
o portinio spaudimo matavimas;
o refrakterinio ascito gydymas suformuojant transjugulinį intrahepatinį portosisteminį šuntą (TIPS)
o Transjugulinė kepenų biopsija
Uždegiminių žarnų ligų centras
Uždegiminių žarnų ligų centro paskirtis yra diagnozuoti ir gydyti uždegimines žarnų ligas (opinį kolitą ir Krono ligą) bei mikroskopinį (kolageninį ir limfocitinį) kolitą.
Gastroenterologijos klinikos gydytojai yra aktyvūs ECCO (https://www.ecco-ibd.eu/) nariai, tarptautinių diagnostikos ir gydymo gairių rengimo grupių nariai:
- Europos mikroskopinio kolito gairės http://www.emcg-ibd.eu/European-MC-Guidelines.html,
- ECCO Krono ligos gydymo gairės https://academic.oup.com/ecco-jcc/article/14/1/4/5620479?login=false#190560348
- Europos uždegiminių ligų konsorciumo nariai – https://www.ibdgenetics.org/
Kauno klinikų gastroenterologijos klinika yra didžiausias uždegiminių žarnų ligų centras Baltijos šalyse, kasmet gydoma apie 2000 pacientų. Centre dirbantys gastroenterologai stažavosi prestižiniuose Europos centruose.
Centre dirbantys gastroenterologai specializuojasi šioje srityje ir užsiima uždegiminėmis žarnų ligomis sergančiųjų diagnostika, gydymu ir ilgalaike priežiūra. Čia paslaugas teikia storosios ir tiesiosios žarnos chirurgai, turintys patirtį uždegiminių žarnų ligų chirurgijoje, taip pat gydytojai radiologai ir patologai, kurių specializacija – virškinamojo trakto sutrikimų diagnostika.
Uždegiminių žarnų ligų centre teikiamos paslaugos:
- Modernios diagnostinės procedūros, tokios kaip aukštos raiškos endoskopija ir magnetinio rezonanso enterokolonografija.
- Opinio kolito ir Krono ligos diagnostika diagnostika ir gydymas mesalazinu, gliukokortikoidais, imunosupresantais (pvz. Azatioprinu), biologine terapija (Infliksimabu, Adalimumabu, Vedolizumabu, Ustekinumabu), mažų molekulių preparatais (JAK inhibitoriais - Tofacitinibu).
- Krono ligos sukeltų anorektalinių fistulių gydymas kamieninių ląstelių terapija.
- Mikroskopinio kolito (kolageninio ir limfocitinio) diagnostika ir gydymas gliukokortikoidais (budezonidu), imunosupresantais (pvz. Azatioprinu), biologine terapija (Infliksimabu, Adalimumabu, Vedolizumabu, Ustekinumabu).
- Krono ligos sukeltų žarnos striktūrų endoskopnis išplėtimas.
- Storosios ir tiesiosios žarnos chirurgų konsultacijos ir chirurginis gydymas, kuomet medikamentinis gydymas neveiksmingas ar jo pritaikyti negalima.
Uždegiminių žarnų ligų centre dirbantys specialistai taip pat užsiima moksline veikla ir aktyviai dalyvauja tarptautiniuose klinikiniuose tyrimuose, todėl pacientams, kuriems standartinis gydymas neveiksmingas, gali pasiūlyti naujausius gydymo metodus, kurie dar nėra prieinami kasdieninėje praktikoje.
Endoskopijų skyrius
Endoskopinių tyrimų metu, naudojant modernius endoskopus, iš vidaus apžiūrinimi virškinamojo trakto organai. Endoskopijų skyriuje atliekamos stacionarinės ir ambulatorinės procedūros. Skubi endoskopinė pagalba teikiama kasdien visą parą. Endoskopijų skyrius yra aprūpintas pažangiausia technika, leidžiančia taikyti moderniausius endoskopinius diagnostikos ir gydymo metodus. Skyrius dalyvauja storosios žarnos vėžio patikros programoje, taikomos dienos stacionaro ir dienos chirurgijos paslaugos. Veikia 7 endoskopijų kabinetai, taip pat atliekamos endoskopijos Skubios pagalbos ir Intensyvios terapijos skyriuose. Yra įrengtos laukimo patalpos, persirengimo kambariai, taip pat palata, kurioje pacientai stebimi po procedūrų su nejautra, kuri atliekama dalyvaujant gydytojui anesteziologui.
Procedūros atliekamos Endoskopijų skyriuje:
- Diagnostinė ezofagogastroduodenoskopija (EGDS) – apžiūrima stemplė, skrandis ir dvylikapirštė žarna.
- Diagnostinė fibrokolonoskopija (FKS) – apžiūrima visa storoji žarna.
- Diagnostinė sigmoidoskopija – apžiūrima riestinė ir tiesioji žarna.
- Diagnostinė enteroskopija – endoskopu apžiūrimas plonasis žarnynas.
- Kapsulinė enteroskopija – plonojo žarnyno pakitimai įvertinami, prarijus specialią vienkartinę kapsulę, kuri, keliaudama plonuoju žarnynu, įrašinėja vaizdą.
- Endoskopinio ultragarso (EUG) procedūros - įvertinami virškinamojo trakto gerybiniai ir piktybinai augliai, įvertinami kasos pakitimai, tulžies latakai. Esant reikalui, endoskopinio ultragarso kontrolėje paimamos biopsijos iš matomų pakitimų, taip pat atliekamos drenavimo ar jungčių formavimo procedūros.
- Endoskopinė retrogradinė cholangiopankreatografija (ERCP) – naudojant endoskopą ir rentgeno aparatą vertinami tulžies latakų ir kasos latakų pakitimai. Atliekamos įvairios intervencijos - akmenų iš tulžies latakų šalinimas, stentavimo procedūros.
- Cholangioskopija – naudojant specialų endoskopą iš vidaus apžiūrimi tulžies latakai, atliekamas įvairios manipuliacijos.
Intenvercinės procedūros atliekamas aukščiau aprašytų endoskopinių tyrimų metu:
- Audinių biopsijos (dėl ikivėžinių būklių, celiakijos, h. Pylori ir kt.).
- Skrandžio, plonosios ir storosios žarnos polipų šalinimas.
- Endoskopinė mukozektomija (EMR).
- Endoskopinė submukozinė disekcija (ESD).
- Perkutaninė endoskopinė gastrostomija (PEG).
- Maitinamojo zondo įvedimas.
- Stemplės, dvylikapirštės žarnos ir storosios žarnos stentavimas.
- Stemplės bužavimas, striktūrų plėtimas.
- Endoskopinis kraujavimo stabdymas naudojant injekcinę terapiją, endoskopines kabutes, koaguliacinius zondus.
- Argono plazmos koaguliacija.
- Stemplės divertikulių endoskopinis gydymas.
- Stemplės varikozinių venų perrišimas guminiais žiedais (ligavimas).
- Fundalinių skrandžio varikozinių mazgų klijavimas.
- Ampulektomijos.
- Achalazijos endoskopinis gydymas, taikant balioninę pneumodilataciją.
- Barreto stemplės endoskopinis gydymas.
Gastroenterologijos klinikoje mokslinė veikla yra glaudžiai susijusi su klinikine praktika. Daugelis klinikos darbuotojų dalyvauja moksliniuose tyrimuose. Nuo Gastroenterologijos klinikos įkūrimo apginta 13 disertacijų, aprėpiančių visą spektrą gastroenterologinių problemų, tarp jų skrandžio, kepenų, žarnyno patologijas. Šiuo metu studijuoja 8 doktorantai, keturi - medicinos, keturi - biologijos doktorantūros kryptyje.
2006 m. Kauno klinikose įdiegtas naujas plonųjų žarnų tyrimo metodas – kapsulinė endoskopija. Nuo 2012 metų įdiegtas į klinikinę praktiką neinvazinis kepenų fibrozės nustatymas – elastografija. 2015 m. klinikoje pirmoje iš Baltijos valstybių pradėta žarnyno mikrobiotos transplantacija.
Nuo 2011 m. klinikoje veikia Klinikinės ir molekulinės gastroenterologijos laboratorija, kuriai vadovauja dr. Jurgita Skiecevičienė. Laboratorijos pagrindinės mokslinių tyrimų kryptys: genetiniai, molekuliniai ir mikrobiologiniai monogeninių ir daugiaveiksnių virškinimo trakto ligų tyrimai. Laboratorijoje atliekami genetiniai skrandžio (skrandžio vėžio, gastrito, opaligės), kepenų (Vilsono ligos, hemochromatozės, kepenų cirozės) ir žarnyno ligų (Krono ligos, opinio kolito, storosios žarnos vėžio) tyrimai, siekiantys nustatyti genetinių žymenų įtaką ligų patogenezei, fenotipui bei gydymo atsakui.
Gastroenterologijos klinikos bei Klinikinės ir molekulinės gastroenterologijos laboratorijos darbuotojai turi aukštą mokslinę kvalifikaciją, kurią atspindi atspausdinti straipsniai tarptautiniuose žurnaluose su aukštu svorio koeficientu (4 straipsniai Nature Genetics (svorio koeficientas: 34,1), 6 straipsniai Gastroenterology (svorio koeficientas: 12), 1 straipsnis Hepatology (svorio koeficientas: 11), 1 straipsnis Physiological genomics (svorio koeficientas: 3,789) ir kt.).
Klinikoje dirbantys gastroenterologai sėkmingai įsisavino šiuolaikinius gastroenterologų diagnostinius metodus: ultragarsinį pilvo tyrimą bei endoskopinį žarnyno ištyrimą, o taip pat įvairias intervencines procedūras, tokias kaip diagnostinė kepenų parenchimos ar kepenų židinių biopsija, žarnyno polipų pašalinimas, pseudocistų punkcijos endoskopinio ultragarso kontrolėje, stemplės achalazijos gydymas botulino toksino endoskopinėmis injekcijomis ir balioninis plėtimas, virškinamojo trakto (stemplės, dvylikapirštės žarnos, storžarnės) endoskopinis stentavimas, o taip pat striktūrųbužavimas ir balioninis plėtimas, endoskopinė gastrostomija, kraujavimo į virškinamąjį traktą endoskopinis gydymas, endoskopinė retrogradinėcholangiopankreatografija. Siekiant neatsilikti nuo modernių Vakarų Europos gastroenterologijos centrų diegiamos ir įsisavinamos naujausios diagnostinės bei gydomosios priemonės: kapsulinė endoskopija,enteroskopija, endoskopinio ultragarso diagnostinės ir gydomosios procedūros, neinvazinis kepenų fibrozės nustatymas FIBROSCAN metodu. Klinikoje vienintelėje iš Baltijos šalių taikomos invazinės radiologijos procedūros – transjugulinisintrahepatinisportokavalinis šuntavimas (dirbtinės kraujagyslės suformavimas kepenyse), sėkmingai atliekamos transjugulinės (per kaklo kraujagysles) kepenų biopsijos, vartų venos spaudimo matavimas.
1994 m. buvo įkurta kompleksinė Lietuvos H.pylori tyrimų grupė, vadovaujama prof. habil. dr. L.Kupčinsko. Joje dirbo genetikai, mikrobiologai, patologai, biologai, gastroenterologai, kurie pirmieji Lietuvoje išskyrė ir išaugino šią bakteriją (1995 m.), išnagrinėjo genetines savybes, paplitimą, virulentiškumo veiksnius, atsparumo antibiotikams genetinius mechanizmus, bakterijos reikšmę skrandžio uždegimo, opaligės, skrandžio vėžio išsivystymui (paliečiant ir genetinius bei epigenetinius šio proceso mechanizmus), nustatė efektyviausius antibiotikų derinius bakterijos išnaikinimui.
Gastroenterologijos klinikos mokslininkai ištyrė sergančių UŽL fenotipinius ir genotipinius ypatumus, nustatė svarbiausias CARD15/NOD2 bei kitų genų, nuo kurių priklauso patogeninių mikroorganizmų žarnyno gleivinėje atpažinimas, mutacijas. Kartu su Kylio universiteto mokslininkais atliko unikalią žarnyno mikrofloros ir jos sąsajų su organizmo genetinėmis savybėmis studiją sergantiems opiniu kolitu, Krono liga bei sveikiems dvyniams. Šis darbas pripažintas geriausiu tarp 2800 pranešimų, pristatytų Europos gastroenterologų kongrese Paryžiuje, 2007 m. Pirmą kartą Baltijos šalyse įdiegti genetiniai tyrimai kepenų ligų - Vilsono ligos ir hemochromatozės diagnostikai.
Klinikoje vykdoma virškinimo organų onkologinių ligų prevencija, diagnostika ir gydymas endoskopiniais ir minimaliai invaziniais metodais. Gastroenterologijos klinika yra Europos kasos vėžio genetinio konsorciumo Pandora narė https://pandoraconsortium.wixsite.com/pandora, Europos cholangiokarcinomos registro narė https://eurocholangionet.eu/, Europos skrandžio vėžio genetinio konsorciumo narė https://star-project.md/.
Stemplė
Endoskopiniais, radiologiniais tyrimais ir endoskopinio ultragarsinio tyrimo pagalba atliekama stemplės vėžio, pogleivio darinių, ikinavikinių būklių (Bareto stemplės) diagnostika, stemplės vėžio sukeltų striktūrų (susiaurėjimų) endoskopinis stentavimas (išplėtimas), mitybos užtikrinimas, atliekant perkutaninės endoskopinės gastrostomos (PEG) suformavimą.
Skrandis
Endoskopiniais, radiologiniais tyrimais ir endoskopinio ultragarsinio tyrimo pagalba atliekama skrandžio vėžio, pogleivio darinių, ikinavikinių pakitimų diagnostika, stadijavimas, endoskopinis skrandžio polipų šalinimas, ankstyvojo skrandžio vėžio, pogleivio darinių intervencinis endoskopinis gydymas, skrandžio vėžio sukeltų striktūrų (susiaurėjimų) endoskopinis gydymas, pacientų priežiūra po skrandžio vėžio chirurginio gydymo, atliekant kontrolinius endoskopinius tyrimus.
Plonoji žarna
Moderniais endoskopinių tyrimų metodais, radiologinių tyrimų, kapsulinės endoskopijos pagalba atliekama plonosios žarnos vėžio, ikinavikinių pakitimų diagnostika.
Storoji žarna
Vykdoma storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, rizikos grupės pacientams atliekamas žarnyno endoskopinis tyrimas, storosios (aklosios, gaubtinės, tiesiosios) žarnos vėžio, ikinavikinių pakitimų (polipų) endoskopinė diagnostika, polipų endoskopinis gydymas (šalinimas), storosios žarnos vėžio sukeltų striktūrų (susiaurėjimų) endoskopinis gydymas, pacientų priežiūra po storosios žarnos vėžio chirurginio gydymo, atliekant kontrolinius endoskopinius tyrimus.
Kepenys
Ultragarsinio tyrimo, endoskopinio ultragarsinio tyrimo, ultragarsinio tyrimo su intraveniniu kontrastavimu, kitų radiologinių tyrimų pagalba atliekama kepenų navikų (gerybinių, piktybinių pirminių ir metastatinių) diagnostika, atliekamos kepenų darinių perkutaninės ir endoskopinės biopsijos, atliekama kepenų onkologinių ligų sukeltų komplikacijų diagnostika ir gydymas: užspaustų tulžies latakų stentavimas, drenavimas endoskopinių procedūrų metu, infekcinių komplikacijų gydymas. Bendradarbiaujant su gydytojais intervenciniais radiologais, atliekamos pirmino kepenų ląstelių vėžio minimaliai invazinės gydomosios procedūros, pavyzdžiui, transarterinė chemoembolizacija (TACE). Pacientams sergantiems kepenų ląstelių vėžiu ir atitinkantiems Milano kriterijus atliekamos kepenų transplantacijos.
Kasa
Ultragarsinio tyrimo, endoskopinio ultragarsinio tyrimo, ultragarsinio tyrimo su intraveniniu kontrastavimu, kitų radiologinių tyrimų pagalba atliekama kasos vėžio diagnostika, perkutaninės ir endoskopinės biopsijos, kasos vėžio sukeltų komplikacijų diagnostika ir gydymas: užspaustų tulžies latakų ir kasos latako stentavimas, drenavimas endoskopinių procedūrų metu, infekcinių komplikacijų gydymas.
Kita
Esant galvos - kaklo onkologinių ligų sąlygotam rijimo sutrikimui, atliekama perkutaninės endoskopinės gastrostomos (PEG) suformavimo procedūra mitybai užtikrinti.
Kepenų transplantacija – viena iš svarbiausių mūsų ligoninės prioritetinių sričių. Per metus Lietuvoje atliekama 15 – 20 kepenų transplantacijų. 2021m. LSMUL Kauno klinikose atlikta 16 sėkmingų kepenų transplantacijų. Gastroenterologijos skyriuje tiriami ir gydomi įvairiomis kepenų ligomis sergantys pacientai. Sergantiems galutinėmis lėtinių kepenų ligų stadijomis, esant ženkliam kepenų funkcijos nepakankamumui, kepenų transplantacija yra vienintelis gyvybę gelbstintis gydymo metodas. Rečiau kepenų trasplantacijos reikia sergantiems įvairios kilmės ūmiu kepenų funkcijos nepakankamumu.
Pagrindinės kepenų cirozės priežastys sąlygojančios kepenų funkcijos nepakankamumą:
- Lėtinis virusinis C ir B hepatitas
- Nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga
- Alkoholinė kepenų liga
- Genetinės ligos tokios kaip hemochromatozė sukelianti galežies kaupimąsi kepenyse ar Vilsono liga sukelianti vario kaupimąsi kepenyse.
- Retos kepenų ligos tokios kaip: pirminis bilijinis cholangitis, pirminis sklerozuojantis cholangitis.
Reanimacijos skyriuose identifikuojami ir ruošiami transplantacijoms donorai. Gastroenterologijos klinikoje atliekamas visapusiškas paciento ištyrimas įtraukiant jį į laukiančiųjų kepenų transplantacijos sąrašą. Vertinami įvairių tyrimų rezultatai ,atspindintys kepenų funkcijos nepakankamumo sunkumą. Naudojant tarpatautinė MELD-Na formulę apskaičiuojamas MELD balų skaičius. Pagal MELD balų skaičių pacientai išdėstomi prioriteto tvarka kepenų tranplantacijos laukiančiųjų sąraše. Laukimo trukmė gali svyruoti nuo kelių mėnesių iki kelių metų. Laukimo metu esant poreikiui atliekamos sudėtingos intervencinės procedūros, leidžiančios pacientui sulaukti kepenų transplantacijos. Po kepenų tranplantacijos operacijos glaudžiai bendradarbiaujant su chirurgais, intensyvios terapijos gydytojais anesteziuologais – reanimatologais, intervenciniais radiologais užtikrinamas aukščiausio lygio paciento gydymas ir priežiūra ankstyvame potransplantaciniame periode. Pasibaigus stacionariniam gydymui, pacientus toliau aktyviai stebi ir gydo gastroenterologai Kauno klinikų ambulatorinės diagnostikos centre.
LSMU Kauno Klinikų Gastroenterologijos skyriuje bendradarbiaujant su intervenciniais radiologais pacientams taikomos inovatyvios diagnostinės bei gydomosios procedūros.
Ligų diagnostikos tikslais ultragarso ar kompiuterinės tomografijos kontrolėje atliekamos kepenų (taip pat pacientams prieš ir po kepenų transplantacijos), kasos, limfmazgių, pilvaplėvės ir kitų organų biopsijos. Šių procedūrų metu gauti audinių gabalėliai padeda tiksliai nustatyti diagnozę įtariant onkologines ligas ar esant neaiškiai diagnozei.
Kepenų ligomis sergantiems pacientams atliekamas kepenų venos pleištinio spaudimo matavimas. Šios procedūros metu nustatomas portalinės hipertenzijos laipsnis, įvertinama paciento kraujavimo iš stemplės varikozinių mazgų bei skysčio pilvaplėvėje (ascito) atsiradimo rizika. Pacientams sergantiems kepenų ciroze formuojami transjuguliniai portosisteminiai šuntai, taip sumažinamas portalinės hipertenzijos laipsnis, skysčių kaupimasis pilve bei kraujavimo iš stemplės ar skrandžio viskozinių venų rizika. Esant sutrikusiai krešėjimo sistemai, įtariant kepenų ligą ar esant neaiškiai diagnozei – atliekamos transjugulinės kepenų biopsijos. Šių procedūros metu audinys paimamas specialiu instrumentu į organą patenkant per kraujagyslės spindį, taip ženkliai sumažinama po procedūrinio kraujavimo rizika.
Pacientams su virškinimo trakto kraujotakos malformacijomis atliekami diagnostiniai kraujagyslių anatomijos tyrimai bei gydomosios procedūros. Esant encefalopatijai, sąlygotai susidariusių kepenis aplenkiančių kraujagyslinių šuntų galimas šuntų uždarymas juos embolizuojant spiralėmis. Esant įgimtiems ar ligų sąlygotiems kraujagyslių susiaurėjimams ar trombozėms –atkuriamas kraujagyslės spindis stentuojant.
Refrakterinių kraujavimų iš virškinamojo trakto atvejais, kuomet kraujavimo nepavyksta sustabdyti endoskopiniais metodais, atliekama angiografija ir pažeistos kraujagyslės embolizacija. Esant kartotiniams kraujavimams iš skrandžio viskozinių venų galima blužnies arterijos embolizacija.
Taikomos gydomosios ascito bei infekuotų skysčio sankaupų punkcijos bei drenavimas ultragarso bei kompiuterinės tomografijos kontrolėje.
Pacientams, sergantiems pirminiu kepenų vėžiu – hepatoceliuline karcinoma (HCC) taikomas efektyvus gydymas – transarterinė chemoembolizacija (TACE). Šios procedūros metu selektyviai į naviką suleidžiami chemoterapiniai preparatai bei atliekama naviką maitinančios kraujagyslės embolizacija. Šis gydymo metodas efektyviai slopina ligos progresavimą taip pat gali būti taikomas ir kaip „tiltas“ į kepenų transplantaciją.
Gastroenterologijos klinikos funkcinių virškinamojo trakto tyrimų kabinete atliekami naujausi šiuolaikiniai aukštos rezoliucijos stemplės manometrijos ir 24 val. trukmės stemplės impedanso pH-metrijos tyrimai.
Nuo 2018 m. klinikoje pažangiu aukštos rezoliucijos manometrijos metodu tiriami ir gydomi pacientai, sergantys įvairiomis funkcinėmis viršutinio virškinamojo trakto ligomis, tokiomis kaip įskrandžio achalazija, distalinis stemplės spazmas, stemplės hiperkontraktilumas ir akontraktilumas.
Impedansometrijos pH-metrijos metodu diagnozuojamos tokios būklės kaip neerozinė gastroezofaginio refliukso liga, dirglios stemplės sindromas ir funkcinis rėmuo. Dėl galimų kontraindikacijų tiriami ir konsultuojami pacientai prieš planuojamą antirefliuksinę (gastrofundoplikacijos) operaciją.
Klinikos vadovas
Prof. Juozas Kupčinskas
Gydytojas gastroenterologas
Tel. +37037326508
El. p. juozas.kupcinskas@kaunoklinikos.lt, juozas.kupcinskas@lsmuni.lt
Klinikinio, mokslinio ir pedagoginio darbo kryptys: vėžinių ir ikivėžinių virškinimo trakto ligų biožymenų tyrimai. Transplantologija ir lėtinės kepenų ligos, uždegiminės žarnų liga, kapsulinė endoskopija, žarnyno mikrobiotos transplatacija.
Skyrių ir sektorių vadovai
Prof. habil. dr. Limas Kupčinskas
Gydytojas gastroenterologas, Hepatologijos sektoriaus vadovas
El. p. limas.kupcinskas@lsmuni.lt
ADC 240 kabinetas (III 11:00- 14:00) tel. 8 37 32 6550.
Doc. dr. Irena Valantienė
Gydytoja gastroenterologė, Gastroenterologijos skyriaus vadovė
Tel. +37037326070, ADC 241 kabinetas (V 9.30 - 12.30) tel. +37037326380.
El. p. irena.valantiene@kaunoklinikos.lt
Klinikinio, mokslinio ir pedagoginio darbo kryptys: retos kepenų ligos, kepenų cirozė, kepenų transplantacija, diagnostinė ir intervencinė ultragarsinė diagnostika, kepenų ultragarsinis tyrimas su kontrastu.
Doc. dr. Dalius Petrauskas
Gydytojas gastroenterologas, Endoskopijų skyriaus vadovas
ADC 240 kabinetas (III 14:00 – 16:00) tel. +37037326550
El. p. dalius.petrauskas@kaunoklinikos.lt
Klinikinio, mokslinio ir pedagoginio darbo kryptys: intervencinė kasos, kepenų, virškinamojo kanalo endoskopija, endoskopinio ultragarso diagnostinės ir gydomosios procedūros (EUG).
Prof. dr. Laimas Jonaitis
Gydytojas gastroenterologas, Bendrosios gastroenterologijos sektoriaus vadovas
Tel. +37037326264, ADC 241 kabinetas (II 9:00 – 13:00) tel. +37037326380.
El. p. laimas.jonaitis@lsmuni.lt
Klinikinio, mokslinio ir pedagoginio darbo kryptys: uždegiminės žarnų ligos (opinis kolitas, Krono liga), H. Pylori tyrimai, funkcinių virškinamojo kanalo ligų diagnostika ir gydymas.
Prof. Gediminas Kiudelis
Gydytojas gastroenterologas, Žarnyno - kasos ligų sektoriaus vadovas
Tel. +37037326264, ADC 242 kabinetas (III 9:00 – 14:00) tel. +37037326536.
El. p. gediminas.kiudelis@lsmuni.lt
Klinikinio, mokslinio ir pedagoginio darbo kryptys: uždegiminės žarnyno ligos.
Gydytojai:
Prof. Kęstutis Adamonis
Gydytojas gastroenterologas
Tel. +37037326583
El. p. kestutis.adamonis@kaunoklinikos.lt
Klinikinio, mokslinio ir pedagoginio darbo kryptys: diagnostinė ir gydomoji endoskopija.
Karolina Bauraitė
Gydytoja dietologė
Tel. +37037326882, ADC 227 kabinetas (III 14.00-16.00, V 13.30-16.00) tel. +37037326422.
El. p. karolina.bauraite@kaunoklinikos.lt
Klinikinio, mokslinio ir pedagoginio darbo kryptys: klinikinės mitybos terapija (enterinė, parenterinė bei kombinuota mitybos terapija), dietoterapija, sergant įvairiomis virškinamojo trakto ligomis bei esant mitybos nepakankamumui ar jo rizikai, viršsvoris ir nutukimas, mityba prieš bei po chirurginio nutukimo gydymo.
Gintarė Dargienė
Gydytoja gastroenterologė
Tel. +37037326896
El. p. gintare.kevalaite@fc.lsmuni.lt
Klinikinio, mokslinio ir pedagoginio darbo kryptys: įvairios virškinamojo trakto ligos.
Rolandas Gedgaudas
Gydytojas gastroenterologas
Tel. +37037326536, ADC 242 kabinetas
El. p. rolandas.gedgaudas@kaunoklinikos.lt
Klinikinio, mokslinio ir pedagoginio darbo kryptys. Uždegiminės žarnyno ligos (Opinis kolitas, Krono liga), kepenų ligų diagnostika ir gydymas, žarnyno mikrobiotos transplantacija.
Dr. Sigita Gelman
Gydytoja gastroenterologė
Tel. +37037326896
El. p. sigita.gelman@fc.lsmuni.lt
Klinikinio, mokslinio ir pedagoginio darbo kryptys: įvairios virškinamojo trakto ligos
Doc. Audrius Ivanauskas
Gydytojas gastroenterologas, onkologas – chemoterapeutas
Tel. +37037326430
El. p. audrius.ivanauskas@fc.lsmuni.lt
Klinikinio, mokslinio ir pedagoginio darbo kryptys:
Virškinamojo trakto ir kepenų navikų diagnostika ir gydymas (chemoterapija).
Tomas Jakubauskas
Gydytojas gastroenterologas
Tel. +37037326972
El. p. tomas.jakubauskas@kaunoklinikos.lt
Klinikinio darbo kryptys: endoskopinė diagnostika ir gydymas.
Prof. Jūratė Kodrackienė
Gydytoja gastroenterologė
Tel. +37037327056
El. p. jurate.kondrackiene@fc.lsmuni.lt
Klinikinio, mokslinio ir pedagoginio darbo kryptys: transplantologija ir lėtinės kepenų ligos.
Vladimiras Kristalnyj
Gydytojas gastroenterologas
Tel. +37037326972
El. p. vladimir.kristalnyj@kaunoklinikos.lt
Klinikinio darbo kryptys: endoskopinė diagnostika ir gydymas.
Vytautas Kiudelis
Gydytojas gastroenterologas
Tel. +37037326536
El. p. vytautas.kiudelis@lsmu.lt
Klinikinio, mokslinio ir pedagoginio darbo kryptys: uždegiminės žarnų ligos (Opinis kolitas, Krono liga), mikroskopinis kolitas, žarnyno mikrobiotos transpalntacija, endoskopiniai tyrimai.
Edita Kreivėnaitė
Gydytoja gastroenterologė
Tel. +37037326536
El. p. edita.kreivenaite@lsmu.lt
Klinikinio, mokslinio ir pedagoginio darbo kryptys: kepenų ligos, retos kepenų ligos, kepenų ligos nėštumo metu.
Doc. dr. Irma Kuliavienė
Gydytoja gastroenterologė
Tel. +37037326430
El. p. rma.kuliaviene@fc.lsmuni.lt
Klinikinio, mokslinio ir pedagoginio darbo kryptys: įvairios virškinamojo trakto ligos,endoskopinė diagnostika ir gydymas, ultragarsinė ligų diagnostika.
Elena Lukaševičienė
Gydytoja gastroenterologė
Tel. +37037326422
El. p. elena.lukaseviciene@kaunoklinikos.lt
Klinikinio darbo kryptys: įvairios virškinamojo trakto ligos.
Doc. dr. Rūta Petereit
Gydytoja dietologė
Tel. +37037326882, ADC 227 kabinetas (I 10.00-13.00) tel.: +37037326422
El. p. ruta.petereit@fc.lsmuni.lt
Klinikinio, mokslinio ir pedagoginio darbo kryptys: enterinė ir paranterinė mityba, Vaikų ir suaugusiųjų nutukimo gydymas, mitybos korekcija po skrandžio mažinimo operacijų.
Doc. dr. Vitalija Petrenkienė
Gydytoja gastroenterologė
Tel.: +37037326188
El. p. vitalija.petrenkiene@kaunoklinikos.lt
Klinikinio, mokslinio ir pedagoginio darbo kryptys: retos ir lėtinės kepenų ligos, transplantologija.
Doc. Jolanta Šumskienė
Gydytoja gastroenterologė
Tel. +37037327056
El. p. jolanta.sumskiene@fc.lsmuni.lt
Klinikinio, mokslinio ir pedagoginio darbo kryptys: transplantologija ir lėtinės kepenų ligos
Dr. Mindaugas Urba
Gydytojas gastroenterologas
El. p. mindaugas.urba@kaunoklinikos.lt
Klinikinio darbo kryptis: skrandžio ir žarnyno ligos, kapsulinė endoskopija.
Tadas Urbonas
Gydytojas gastroenterologas
El. p. tadas.urbonas@kaunoklinikos.lt
Klinikinio, mokslinio ir pedagoginio darbo kryptys: intervencinė endoskopija (ERCP), endoskopinio ultragarso diagnostinės ir gydomosios procedūros (EUG), kapsulinė endoskopija, žarnyno mikrobiotos transplantacija.
Doc. dr. Romanas Zykus
Gydytojas gastroenterologas
Tel. +37037326070
El. p. romanas.zykus@kaunoklinikos.lt
Klinikinio, mokslinio ir pedagoginio darbo kryptys: intervencinė endoskopija, endoskopinio ultragarso diagnostinės ir gydomosios procedūros (EUG), ultragarsinė ligų diagnostika.
Doc. dr. Aida Žvirblienė
Gydytoja gastroenterologė, dietologė
Tel. +37037326882, ADC 227 kabinetas (III 10.00-13.30 (gyd. dietologė) V 10.00-13.00 (gyd. gastroenterologė)) tel.: +37037326422
El. p. aida.zvirbliene@kaunoklinikos.lt
Klinikinio, mokslinio ir pedagoginio darbo kryptys: celiakija, funkcinės virškinamojo trakto ligos (funkcinis rėmuo, dirgliosios žarnos sindromas), uždegiminės žarnų ligos, nealkoholinė steatozinė kepenų liga, mitybos sutrikimai (mitybos nepakankamumas, nutukimas).
Gastroenterologijos klinika | |||||||
Registratūros tel. +370 70 33 70 | |||||||
Pareigos | Medikas | Kab. | I | II | III | IV | V |
Gyd.gastroenterologė | Doc. Vitalija Petrenkienė | 242 kab. | 8-12.30(2d.-A) | 9-13.30(3d.-A) | 8.30-12.30 | 9-13 | |
Gyd.gastroenterologė | Prof. Jūratė Kondrackienė | 240 kab. | 11.00-17.00(2 d..-A) | 13 -17(3d.-A) | 13 -17(4d.-A) | ||
Gyd.gastroenterologė | Doc. Jolanta Šumskienė | 240 kab. | 8.30-13 | 8.30 -13(26 d. tx pac.) | 11.00-15.00(27d.tx pac.) | ||
Gyd.gastroenterologas | Doc. Audrius Ivanauskas | 240 kab. | 8-11 | 8-11 | |||
Gyd.gastroenterologas | Doc. Dalius Petrauskas | 240 kab. | 14-16 | ||||
Gyd.gastroenterologė | Elena Lukaševičienė | 227 kab. | 13.30-16.30 | 13.30-16.30 | 10.30-16.30 | ||
Gyd.gastroenterologas | Prof. Kęstutis Adamonis | 227 kab. | 11-13 | ||||
Gyd.gastroenterologė | Doc. Aida Žvirblienė | 227 kab. | 10-13 | ||||
Gyd.dietologė | Doc. Aida Žvirblienė | 227 kab. | 10-13.30 | ||||
Gyd.gastroenterologas | Prof. Limas Kupčinskas | 240 kab. | 11.00-14.00 | ||||
Gyd.gastroenterologas | Rolandas Gedgaudas | 242 kab. | 14-17 | ||||
Gyd.gastroenterologas | Vytenis Petkevičius | 242 kab. | 13-16.30 | ||||
Gyd.dietologė | Karolina Bauraitė | 244 kab. | 13.30-16 | ||||
Gyd.dietologė | Indrė Gustaitytė | 244 kab. | 13.30-17.00 | 9.00-12.00 | 9.00-15.00 | ||
Gyd.gastroenterologė | Edita Kiudelienė | 242 kab. | 14.00-17.00(3d.-A) | 13.00-17.00 | |||
Gyd.gastroenterologas | Prof. Gediminas Kiudelis | 242 kab. | 9.00-14.00 | ||||
Gyd.Gastroenterologas | Prof. Laimas Virginijus Jonaitis | 241 kab. | 9-13 | ||||
Gyd.gastronterologas | Dr. Romanas Zykus | 241 kab. | 13-15.30 | 13-15.30 | 13-15.30 | ||
Gyd.gastroenterologė | Dr. Sigita Gelman | 241 kab. | 13-15.30(23,30nedirbs) | 13-15.30(5ir26nedirbs) | |||
Gyd.gastroenterologė | Doc. Irma Kuliavienė | 241 kab. | 9-12.30( 16ir30d. nedirbs) | 9-12.30(6 nedirbs) | |||
Gyd.gastronterologas | Dr. Mindaugas Urba | 241 kab. | 13.30-16.30 | ||||
Gyd.gastroenterologė | Doc. Irena Valantienė | 241 kab. | 9.30-12.30(13ir27nedirbs) | ||||
Gyd.gastroenterologas | Prof. Juozas Kupčinskas | 241 kab. | |||||
Gyd.gastroenterologas | Povilas Šabanas | 241 kab. | 12.30-16.30 | ||||
Gyd.gastroenterologas | Vytautas Kiudelis | 242 kab. | 13.30-16.00(6d.ir 13d.Nedirbs) | ||||
Gyd.gastroenterologas | Egidijus Morkūnas | 241 kab. | 8.30-11.30 | ||||
Gyd.gastroenterologas | Tadas Urbonas | 241 kab. | 13.30-16.30(17 d.nedirbs) |