Naujienos

Pacientų saugos mėnuo – ko pavyko pasiekti?

Rugsėjo mėnuo Kauno klinikose paskelbtas Pacientų saugos mėnesiu. Jo metu siekta atkreipti dėmesį į priemones, užtikrinančias pacientų saugą sveikatos priežiūros sistemoje. Itin didelis dėmesys skirtas pacientų, jų artimųjų įsitraukimui į gydymo procesą, tokiu būdu kuriant ir tobulinant saugos procesus. Apie Pacientų saugos mėnesį ir jo iniciatyvas kalbamės su Kauno klinikų Anesteziologijos klinikos gydytoja anesteziologe reanimatologe ir pacientų saugos entuziaste Vilma Traškaite-Juškevičiene.

Kokias inciatyvas, susijusias su Pacientų sauga, pavyko įgyvendinti rugsėjo mėnesį?

Nors pacientų sauga Kauno klinikose minima jau ne pirmą kartą, tokiu mastu apie pacientų saugą kalbėjome pirmą kartą. Net ir kitose užsienio ligoninėse ar gydytojų organizacijose buvo minima pacientų saugos diena ar savaitė, bet ne mėnuo kaip Kauno klinikose. 

Kiekvienais metais PSO paskelbia pagrindinę tų metų pacientų saugos dienos temą. Šiais metais tai – pacientų, artimųjų ir šeimos narių įsitraukimo į pacientų saugos iniciatyvas didinimas. Medikų bendruomenė buvo raginama geriau įsiklausyti ir išgirsti pacientų balsą. Šiai temai buvo skirta antroji pacientų saugos mėnesio savaitė ir konferencija „Pacientų sauga Kauno klinikose ir Lietuvoje: išgirskime pacientų balsą!”. Gražia tradicija tapusi pacientų saugos konferencija Kauno klinikose buvo organizuojama trečius metus iš eilės. Galime pasidžiaugti, kad kiekvienais metais konferencija sulaukia didelio susidomėjimo ir registracijų skaičiaus, ją stebi įvairių sričių medicinos darbuotojai ir sveikatos priežiūros specialistai iš visos Lietuvos, nes konferencija yra organizuojama hibrdiniu būdu. 

Kiekvienais metais konferencijoje pranešimus skaito ir pacientų saugos specialistai iš užsienio šalių, tačiau ši konferencija pasižymėjo ypač didele užsienio lektorių gausa. Savo patirtimi dalinosi saugos ir pacientų įtraukties ekspertai iš Airijos, Graikijos, Jungtinės Karalystės, JAV. Šie lektoriai papuošė konferenciją ir savo patirtimi ir įžvalgomis papildė lektorius iš Lietuvos. 

Taip pat rugsėjį tiklalaidžių metu su savo sričių ekspertais metu diskutavome apie svarbiausias ir aktualiausias pacientų saugos temas – medikamentų saugą, darbuotojų psichologinę gerovę, saugią chirurgiją ir teisingą pacientų identifikavimą. Per metus buvo patirta nemažai iššūkių su medikamentų sauga ir pacientų identifikavimu, užregistruota su tuo susijusių nepageidaujamų įvykių. Taip pat visus metus buvo organizuojami renginiai, veiklos, orientuoti į darbuotojų psichologinės gerovės ir atsparumo stresui didinimą, nes tik saugus medikas galės suteikti tinkamą pagalbą pacientui.

Ko pasiekėte per šį mėnesį?

Pirmiausia pacientų sauga prasideda nuo darbuotojų. Tai yra tai, kaip mes mąstome, kaip elgiamės, ką mes priimame kaip normalų elgesį, ką toleruojame ir ko ne, kaip save suvokiame sveikatos priežiūros sistemoje. Ne veltui, įvairūs žmogiškieji veiksniai pacientų saugos užtikrinime turi kertinį vaidmenį. Imdamiesi įvairių iniciatyvų, keldami klausimus, viešindami pacientų saugos idėjas, tai pirmiausia adresuojame mūsų kolegoms medikams, sveikatos priežiūros darbuotojams visuose lygiuose – nuo vadovų ir sveikatos politikos formuotojų iki medikų priešakinės linijose. 

Mes visi žinome ir matome, kas mūsų sveikatos priežiūros sistemoje yra nepakankamai gerai, kas mūsų pacientams yra nepakankamai saugu, kur įvyksta klaidos, incidentai, nepageidaujami įvykiai. Pacientų saugos iniciatyvos skatina ne tik pastebėti, bet ir aktyviai rūpintis, diegti pokyčius ir drauge su pacientais kurti pacientų saugos kultūrą savo skyriuose, klinikose, padaliniuose ir visose gydymo įstaigose. 

Dar prieš pradedant įgyvendinti minėtas iniciatyvas tikslas buvo skleisti žinią apie pacientų saugą, skatinti sveikatos priežiūros specialistus pamatyti ir spręsti su tuo susijusias problemas visuose lygiuose – nuo vadovų ir sveikatos politikos formuotojų iki medikų, dirbančių priešakinėse linijose. Manau, kad tai įgyvendinti pavyko, pacientų saugos temos skambėjo garsiai ir plačiai, o tai neabejotinai prisidės prie didesnės saugos ir pacientų, jų artimųjų ir šeimos narių įsitraukimo kuriant pacientų saugos kultūrą Kauno klinikose ir kitose Lietuvos gydymo įstaigose. O pati pacientų sauga – tai niekada nesibaigianti kelionė ir būtų naivu tikėtis greitų ir ilgalaikių pokyčių. Jiems susiformuoti prireiks laiko, nes kultūros pokyčiai užtrunka, tačiau norėčiau tikėti, kad esame gerame kelyje.

Kodėl svarbu kalbėti apie pacientų saugą ir svarbu įtraukti pacientus į šį procesą?

Pacientai ir medikai nėra skirtingose barikadų pusėse ir visi mes dirbame ir stengiamės išvien dėl bendro tikslo – geriausio gydymo rezultato. Įrodyta, kad kai pacientai aktyviai bendradarbiauja, įsitraukia į savo pačių gydymo procesą ir prisiima dalį atsakomybės, geriausi gydymo rezultatai pasiekiami daug lengviau ir greičiau. Kol kas pacientai dar nedaug kalba apie pacientų saugą kaip tokią, tačiau išsako tas pačias mintis ir idėjas, apie ką kalbame ir mes. Jiems svarbu bendravimas, dalijimasis informacija, įtraukimas ir informuotas gydymo taktikos pasirinkimas drauge su medikų komanda. Kai suprantama kalba paaiškinama situacija, galimi pasirinkimo variantai, tai leidžia pacientams jaustis saugiau. Gydymo sėkmę lemia komandinis darbas, o pacientas neabejotinai yra komandos dalis – padedanti, bendradarbiaujanti, dedanti pastangas siekiant bendro tikslo. 

Neretai didelę patirtį sukaupę pacientai tampa profesionaliais pacientais, išsamiai įsigilinusiais į savo būklę, besidominčiais naujausiomis gydymo aktualijomis. Tokie pacientai neabejotinai prisideda ir prie savo pačių saugumo užtikrinimo, nes jie žino kada ir kokie medikamentai jiems yra skiriami, išsamiai pateikia informaciją apie alergijas ar kitas reakcijas, supranta medicinos procesų eigą ir jų svarbą. Kuo daugiau tokių įsitraukusių pacientų matysime savo kasdieniame darbe, tuo geresnių gydymo baigčių galėsime tikėtis. 

Kauno klinikų informacija

>77  000

chirurginių operacijų

>1,4 mln.

pacientų apsilankymų

2128

gydytojų

2391

slaugos specialistas

2998

naujagimių per metus
X