Užbaigti tarptautiniai sveikatos sektoriaus valdysenos mokymai Lietuvoje

Gegužės pradžioje diplomus atsiėmė pirmieji unikalios tarptautinės valdysenos mokymų programos, skirtos Lietuvos sveikatos apsaugos sektoriaus – didžiųjų šalies ligoninių, sveikatos politikos institucijų atstovams, dalyviai. Mokymai pirmą kartą Lietuvoje organizuoti bendradarbiaujant Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) biurui Lietuvoje, Karališkajam Edinburgo gydytojų koledžui (angl. Royal College of Physicians of Edinburgh), Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninei Kauno klinikoms, kuriose ir vyko mokymai. 

Šių mokymų tikslas – padėti efektyvinti Lietuvos sveikatos apsaugos sektoriaus veikimą, kelti už sveikatos sektoriaus įstaigų valdyseną atsakingų asmenų kompetencijas, taip didinant teikiamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybę, efektyvumą ir saugumą. „Pirmą kartą Lietuvoje vykę tokie mokymai – reikšmingas žingsnis Lietuvos ligoninių valdysenos tobulinimo link, semiantis patirties iš prestižinių tarptautinių sveikatos organizacijų atstovų. Manau, kad dalyviams suteikta išskirtinė proga mokytis iš žinomų savo srities ekspertų, o išliekamoji vertė turės naudą visai šalies sveikatos sistemai“, – sako Kauno klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius. 

Tarptautiniai mokymai Kauno klinikose prasidėjo  2021 m. spalį ir vyko iki šių metų balandžio mėnesio. Baigiamasis mokymų modulis vyko Karališkajame Edinburgo gydytojų koledže Edinburge, o diplomus programą baigę dalyviai atsiėmė Didžiosios Britanijos ambasadoje Vilniuje gegužės 3 dieną. Dalyvius pasveikino Jo Ekscelencija Didžiosios Britanijos ambasadorius Lietuvoje Brian Olley, o diplomus įteikė Lietuvos sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ir Edinburgo Karališkojo koledžo atstovė Anne O’Brien. Mokymus baigė 14 dalyvių iš Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinės ligonių kasos, Santaros ir Kauno klinikų, Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno ligoninės, taip pat Klaipėdos universitetinės, Respublikinės Klaipėdos ligoninės bei Panevėžio ligoninių. „Pastangos gerąją patirtį diegti Lietuvos ligoninėse yra reikšmingas žingsnis, vedantis pažangos keliu“, – pridūrė Kauno klinikų generalinis direktorius prof. Renaldas Jurkevičius. 

Mokymuose dalyvavęs Sveikatos apsaugos ministerijos viceministras Aurimas Pečkauskas teigė, kad šie mokymai buvo orientuoti į kokybės sveikatos priežiūroje valdyseną – plataus sisteminio požiūrio, kaip tobulinti procesus, diegimą asmenims, priimantiems sprendimus sveikatos sektoriuje. „Sisteminis požiūris į kokybės gerinimą yra vienas svarbiausių įrankių, kurio reikia mūsų sveikatos sistemai. Gydymo įstaigoms tai – neeilinė galimybė sustiprinti kompetencijas šioje srityje“, – teigė A. Pečkauskas.

Mokymų dirbtuves moderavęs Kauno klinikų direktorius medicinai ir slaugai prof. dr. Kęstutis Stašaitis teigia, kad šie mokymai buvo turtingi savo turiniu. „Remiantis modernių Vakarų valstybių ligoninių pavyzdžiais ir patirtimi, galėjome lengviau įsisavinti šiuolaikinės valdysenos principus“, – sakė profesorius.

Tarptautinių mokymų metu gerąja patirtimi dalijosi visame pasaulyje pripažinti specialistai: mokymų vadovas prof. Michael Deighan, Anne O’Brien, prof. John Brown, PSO atstovas Tomas Zapata, dr. Richard Smith, prof. Salman Rawaf ir kiti. Diskusijose su Lietuvos ir užsienio specialistais aptarti nacionaliniai sveikatos sistemos valdymo principai bei geroji tarptautinė patirtis, skirtingų organizacijų valdymas ir integruota valdysena. 

Vienas iš mokymų organizatorių, Edinburgo Karališkasis gydytojų koledžas, įsteigtas dar XVII amžiuje, ir yra viena didžiausių Jungtinės karalystės gydytojų kolegijų, atstovaujanti daugiau nei 13 000 kolegų bei narių visame pasaulyje. „Jos pagrindinis tikslas – gerinti pacientų priežiūros kokybę, todėl dalyviams labai pasisekė, kad turėjo neeilinę progą mokytis iš šios srities profesionalų“, – sako prof. dr. K. Stašaitis.

„Mokymų programa leido suprasti, kad gera sveikatos priežiūra priklauso nuo ją teikiančios organizacijos valdysenos principų. Jeigu anksčiau pagrindinis geros sveikatos priežiūros vertinimo kriterijus buvo greitis, tampa akivaizdu, jog dabar juo yra kokybė, kuri apima ne vien klinikinius rezultatus, bet ir paciento patirtį. Patyrę lektoriai, remdamiesi savo patirtimi, įrodė, jog asmens sveikatos priežiūros įstaigos, kuriose stebima jų veiklos kokybė ir skiriamas dėmesys organizacijos vidinei kultūrai, yra geriau vertinamos pacientų bei pasiekė geresnių klinikinių rezultatų“, – įspūdžiais dalijasi mokymų programą baigęs Kauno klinikų direktorius visuomenės sveikatai, mokslui ir studijoms doc. dr. Tomas Lapinskas.

Vienos iš mokymų dalyvių, Klaipėdos universitetinės ligoninės Gimdymo skyriaus gydytojos akušerės ginekologės Augustos Petrušaitės teigimu, mokymų dalyviai gavo įdomios ir neįkainojamos patirties. „Džiaugiuosi, kad galėjau mokytis apie sveikatos paslaugų kokybės valdyseną. Lektoriai ir kursų dalyviai visų mokymų metu kūrė jaukią ir draugišką mokymosi atmosferą. Mokėmės apie vertybių išgryninimą, į pacientus orientuotą mediciną bei pacientų ir medikų saugumą, – įspūdžiais dalijosi A. Petrušaitė. – Viso kurso metu kūrėme ir tobulinome valdysenos projektus, kuriuos įgyvendinome arba įgyvendinsime atstovaujamose įstaigose. Manau, kad šis kursas naudingas ne tik kiekvienam asmeniškai ar kiekvienai gydymo įstaigai, bet ir valstybiniu lygmeniu.“

Tikimasi, kad pirmą kartą Lietuvoje vykusi mokymų programa sveikatos sektoriaus atstovams tęsis ir ateityje. Be to, ketinama sukurti nuolatinį sveikatos sektoriaus pagalbos ir kvalifikacijos kėlimo mechanizmą.

Renginio akimirkos. 

Kauno klinikų informacija

Pagrindinė nuotrauka Jungtinės Karalystės ambasados Vilniuje, papildomos – Kauno klinikų.