Simuliacijų kursai: įvairioms situacijoms turime pasiruošti iš anksto

Tobulėjant medicinos mokslui ir technologijoms, o medikams įgaunant vis daugiau žinių ir įgūdžių, krizinės situacijos kasdieniniame gyvenime pasitaiko vis rečiau. Tačiau joms įvykus, komanda patiria papildomą stresą, kuriam suvaldyti kartais trūksta ne klinikinių žinių, veiksmų ar procedūrų išmanymo, o netechninių įgūdžių ir minkštųjų kompetencijų: aiškios komunikacijos, lyderystės, situacijos matymo ir gebėjimo priimti sprendimus.

Anesteziologijos ir Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikose vyko iki šiol analogų neturėjęs high-fidelity (angl. aukšto realistiškumo) simuliacijų kursas „Krizė ANG operacinėje ir poanestezinėje palatoje“. Dviejų klinikų personalas tikrose operacinėse simuliavo dažniausiai realiame gyvenime kritines pasitaikančias situacijas, sukeliančias nemenkus iššūkius visai komandai. Kursų dalyviai praktikoje patirtas kritines situacijas perkėlė į simuliacijų scenarijus ir išsamiai nagrinėjo tokių situacijų eigą, atliktų veiksmų tikslingumą ir diskutavo apie komandinio darbo subtilybes.

„Simuliacijomis pagrįstas mokymasis nėra naujiena Anesteziologijos klinikoje, tačiau šis kursas kitoks nei prieš tai rengti. Šiuose kursuose dalyvavo dvi klinikos ir visų grandžių darbuotojai. Tai leido simuliuoti situacijas visiems komandos nariams būnant sau įprastose rolėse. Taip pat pirmą kartą mūsų praktikoje kursas vyko visiškai realioje aplinkoje – tikroje operacinėje ir poanestezinėje palatoje. Buvo naudojamos tikros priemonės, vaistai, instrumentai, realiam darbui paruošti sterilūs rinkiniai. Tai leido sukurti maksimaliai realistiškas sąlygas. Vienintelis netikras objektas buvo pacientas manekenas“, – įspūdžiais po kurso dalinosi viena iš organizatorių gydytoja anesteziologė reanimatologė dr. Kristina Kupčinskienė.

Kurso sumanytojai ir rengėjai – gausus būrys Ausų, nosies ir gerklės ligų ir Anesteziologijos klinikų gydytojų ir dėstytojų: prof. Andrius Macas, prof. Virgilijus Ulozas, prof. Saulius Vaitkus, dr. Jurgita Borodičienė, doc. Evaldas Padervinskis, dr. Kristina Kupčinskienė ir gyd. Vilma Traškaitė – Juškevičienė ir kiti gydytojai, kurie praktikoje patirtas kritines situacijas perkėlė į simuliacijų scenarijus ir drauge su kurso dalyviais ne tik dalyvavo situacijose, bet ir išsamiai nagrinėjo jų eigą, atliktų veiksmų tikslingumą ir iki vėlaus vakaro diskutavo apie komandinio darbo subtilybes.

„Negalime sau leisti prabangos mokytis realių situacijų metu. Ištikus krizei jau turime būti jai pasiruošę ir žinoti, ką daryti. Tokie mokymai – bendro vardiklio tarp skirtinų specialybių nustatymas ne tik veiksmuose, bet ir bendrai abipusiam supratimui puoselėti visose gyvenimiškose situacijose“, – teigė Anesteziologijos klinkos vadovas prof. Andrius Macas. – Tikimės, kad tokie simuliacijų kursai taps gražia dviejų klinikų bendradarbiavimo tradicija“. 

Organizatoriai už bendradarbiavimą dėkoja LSMU Medicininės simuliacijos centrui, Vaikų ligų klinikai bei gyd. rezidentams T. Baranauskui ir G. Baranauskui.