Sepsis – tiksinti bomba?

Sepsiu kasmet suserga apie 30 milijonų žmonių, iš kurių 9 milijonai miršta. Norint išvengti tiek daug prarastų gyvybių, žinios apie sepsį svarbios ne tik sveikatos priežiūros specialistams, bet ir visiems žmonėms. Rugsėjo 13 dieną minima Pasaulinė sepsio diena, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į šios mirtinos būklės svarbą ir didinant jų sąmoningumą, siekiant išvengti mirties ar su sepsiu susijusių gyvenimo kokybę bloginančių pasekmių.

Sepsis – gyvybei pavojų kelianti būklė, kylanti dėl netinkamo organizmo atsako į infekciją, kuriai būdingas organų funkcijų sutrikimas. Sepsis vystosi, kuomet organizmo reakcija į infekciją pažeidžia savo paties audinius bei organus. Infekcija gali prasidėti paprastas būdais: odos žaizda, gripu, plaučių uždegimu, šlapimo organų infekcija ar kitomis iš pažiūros gyvybei nepavojingomis ligomis.
„Įprastai imuninė sistema apriboja infekcijos šaltinį ir naikina mikroorganizmus vietiškai (todėl vadinama vietine infekcija). Aktyvinamos imunokompetentinės ląstelės, vyksta įvairūs biologiniai procesai – prasideda savigyna, kitaip vadinamas uždegimas –, aiškina Kauno klinikų Intensyviosios terapijos klinikos gydytoja prof. Dalia Adukauskienė. – Nusilpus imunitetui ir anksti neatpažinus infekcijos, mikroorganizmai gali patekti į kraują ir išplisti po visą organizmą. Pastaruoju metu manoma, jog dėl audringo, bet pavėluoto imuninio atsako, uždegimas, kuris skirtas padėti kovoti ir nugalėti infekciją, gali žalingai paveikti visą organizmą, todėl pažeidus audinius pasireiškia organų funkcijų sutrikimas – tai ir vadiname sepsiu“.
Pagrindinė sepsio vystymosi sąlyga – susilpnėjusi organizmo imuninė sistema. Ji būdinga žmonėms, vyresniems nei 65 arba jaunesniems nei 1 metai, nėščiosioms, po chirurginių operacijų, lėtinių ligų atvejais, taip pat sergant cukriniu diabetu, žmogaus imunodeficito viruso liga, pašalinus blužnį, po kraujo produktų perpylimo, taikant chemoterapiją, spindulinį gydymą, žalingai vartojant alkoholį, nuolat pervargstant, badaujant. Apie šią klastingą organizmo būklę perspėja tokie būdingi simptomai kaip didelis silpnumas, karščiavimas arba sumažėjusi kūno temperatūra, drebulys, pamėlusi oda, sumišimas, sunkumas kvėpuojant, sumažėjęs šlapinimasis.
Pastebėjus sepsiui būdingus simptomus, reikėtų kuo skubiau nustatyti infekcijos šaltinį, jos sukėlėją, ir kreiptis pagalbos į artimiausią gydymo įstaigą. Gydytoja perspėja, kad jei pacientas laiku nesikreipia į gydytojus ir liga nėra anksti atpažįstama bei skubiai gydoma, sepsis, kaip sunkiai valdoma būklė, gali komplikuotis į sepsinį šoką ir dauginiu organų pažeidimu bei mirtimi. Daugelis persirgusiųjų patiria ilgalaikes pasekmes, tokias kaip pirštų ar galūnių netekimą, atminties bei koncentracijos sutrikimus ar sutrikusią fizinę bei protinę veiklą, bloginančius gyvenimo kokybę.
Kauno klinikų profesorė perspėja, kad mikrobų atsparumas antibiotikams yra reikšmingas veiksnys, siejantis gydymo neefektyvumą su greitu sepsio progresavimu. „Dažnas bei neatsakingas antibiotikų vartojimas gali sukelti mikrobų atsparumą, dėl to infekcija gali tapti nekontroliuojama, progresuoti ir gali kilti sepsis, – teigia prof. D. Adukauskienė. – Tad kovojant su sepsiu svarbus ir žmonių atsakingumas, vartojant antibiotikus. Tai aktualu ir hospitalinių infekcijų prevencijai, kuomet ligoninėse įgytų infekcijų sukėlėjai gali būti atsparūs net ir visiems turimiems antibiotikams.“
Norint išvengti sepsio, svarbu kelią infekcijoms užkirsti iš anksto ir stiprinti savo imuninę sistemą. Žalingas alkoholio vartojimas, netaisyklinga mityba ir kitos gyvenimo būdo ydos ženkliai blogina imuniteto veiklą, todėl prevencija priklauso ne tik nuo medicininės pagalbos, tačiau ir nuo pačių visuomenės narių pasirinkimo.
Elementarus higienos taisyklių laikymasis – rankų plovimas, tinkamas maisto paruošimas, vandens kokybės gerinimas – yra reikšminga prevencijos dalis. Nemažiau svarbus yra ir tinkamas antibiotikų vartojimas – juos derėtų vartoti tik paskyrus gydytojui ir tiksliai diagnozavus infekciją. Taip pat svarbi ir skiepų profilaktika, padedanti organizmui pasiruošti kovai su infekcijos sukėlėjais.
Pasaulinės sepsio dienos minėjimas LSMU
Jau penktus metus iš eilės LSMU SMD Intensyviosios terapijos būrelis, vadovaujamas ilgametės vadovės prof. Dalios Adukauskienės, organizavo renginių ciklą Pasaulinei sepsio dienai (angl. World Sepsis Day, WSD 2018) paminėti ir pakvietė kartu prisijungti visą LSMU bendruomenę, Kauno miesto ir visos Lietuvos gyventojus.
Renginių ciklas prasidėjo rugsėjo 9 dieną sepsio komandos bėgimu Vilniaus Danske Bank maratone.
Norint greitai diagnozuoti ir tinkamai suvaldyti sepsį, reikia būti įžvalgiam ir greitai mąstančiam, panašiai kaip žaidžiant šachmatais, tad rugsėjo 11 d. kartu su tradiciniu šūkiu „Pasuk galvą – išgelbėk gyvybę“ buvo organizuojamas šachmatų turnyras, pritraukęs būrį kovai su sepsiu neabejingų galvą pasukti pajėgių žaidėjų – būsimųjų gydytojų.
Rugsėjo 12 d. Kauno klinikų teritorijoje vyko kraujo donorystės akcija bei lankstinukų ir bloknotų su sepsio pagrindinių požymių ir simptomų aprašu dalinimas miesto gyventojams, suteikiant svarbiausią informaciją apie sepsį ir jo prevenciją. Taip siekiama ne tik kuo didesnę dalį visuomenės supažindinti su šia grėsminga būkle, bet ir informuoti, kad netinkamai ir be gydytojo paskyrimo vartojami kraujo produktai gali būti ir tam tikras pavojaus šaltinis.
Rugsėjo 13 d., užbaigiant „Pasaulinės sepsio dienos 2018“ minėjimą, kaip ir kasmet vyko jungtinė LSMU SMD būrelių konferencija kartu su svečiais iš Vilniaus – VU MF SMVT anesteziologijos ir reanimatologijos grupe, vadovaujama prof. S. Vosyliaus. Konferencijoje buvo skaitomi pranešimai apie sepsį, o Kauno klinikų studentams ir gydytojams rezidentams buvo dalinami knygų skirtukai sepsio tematika, norint paskatinti būsimus sveikatos priežiūros specialistus prisidėti prie ilgametės kovos su sepsiu. Renginių ciklą užbaigė iškilmingas pasaulyje šiam renginiui priskirtos rožinės spalvos balionų su Pasaulinės sepsio dienos logotipu paleidimas į orą.