Naujienos

Lietuvos ir pasaulio slaugos specialistai minėjo Tarptautinę slaugytojų dieną

Slaugytojo specialybė – koks visuomenės požiūris į ją? Ar ateityje šios srities specialistų reikės vis daugiau? Kokį vaidmenį sveikatos priežiūroje atlieka slaugytojas ir ko reikia, kad slaugos paslaugos būtų kokybiškos? Apie tai gegužės 7 d. žinomi pasaulio ir Lietuvos slaugos specialistai diskutavo tarptautinėje mokslinėje-praktinėje konferencijoje „2019 – slaugos studijų, mokslo ir praktikos integracija: slaugytojai – lyderiai, siekiant sveikatos visiems“.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU), Kauno klinikų, Lietuvos slaugytojų vadovų sąjungos ir Lietuvos kardiologijos slaugytojų draugijos organizuota konferencija skirta ne tik pristatyti ir aptarti naujausius slaugos pasiekimus moksle, studijose ir praktikoje, bet ir Tarptautinei slaugytojų dienai paminėti. 

Konferencijos dalyvius sveikinusi sveikatos apsaugos viceministrė Lina Jaruševičienė pasidžiaugė augančiu slaugytojų savarankiškumu, kompetencijomis, taip pat didėjančiais slaugytojų bei gydytojų atlyginimais. Viceministrė akcentavo, kad ateityje slaugytojų vaidmuo sveikatos priežiūroje turėtų būti neužmirštas ir tinkamai įvertintas. „Susitarimas dėl atlygio yra pirmas žingsnis, kai mes pasakome, kad tai yra svarbi profesija. Jūsų specialybė turi puikias perspektyvas augti, todėl solidarizuojamės su jūsų lūkesčiais, palaikome iniciatyvas, idėjas, kaip reformuoti sveikatos apsaugos sistemą, ir linkime sėkmės“, – kalbėjo L. Jaruševičienė. Po savo sveikinimo viceministrė nusipelniusiems Lietuvos slaugos specialistams įteikė ministerijos padėkas.

Renginio dalyvius sveikino ir Kauno klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius. Jis džiaugėsi, kad praėjusiais metais ligoninėje įvyko daug teigiamų pokyčių, kurie palengvino slaugytojų ir gydytojų darbą. Dėl to išaugo pacientų pasitenkinimas gydymo paslaugomis. „Šiame procese reikšmingas slaugytojų indėlis. Turime nuolatos žiūrėti į ateitį, todėl labai svarbu, kad slaugytojai būtų aktyvūs ir siektų gerųjų pokyčių. Slaugos procese reikalingas analitinis mąstymas, procesų analizavimas, šiuolaikinės vadybos „Lean“ taikymas, – akcentavo ligoninės vadovas. – Svarbu kalbėti ir apie slaugytojų autonomiją, tačiau taip pat reikia nepamiršti, kad sveikatos priežiūra yra komandinis darbas. Pacientui turime sukurti kuo didesnę vertę, taip pat privalome suprasti, kad svarbiausi esame ne mes, o žmonės, kurie kreipiasi į mus pagalbos. Mūsų visų tikslas yra kuo geresnė sveikatos priežiūros kokybė“, – tęsė prof. habil dr. Renaldas Jurkevičius
 
Kauno klinikų vadovą džiugino tai, kad nuo pernai metų Birštone vykstančiuose vidurinės grandies vadovų mokymuose iš 150 dalyvių beveik pusę sudaro slaugos specialistai. Mokymuose jie dalijasi vertingais patarimais apie lyderystę, vidinę komunikaciją, kaip planuoti įstaigos veiklą bei strategiją. Jie stengiasi prisidėti prie geresnės aplinkos kūrimo ligoninėje. Pasak Klinikų generalinio direktoriaus, šios kompetencijos yra labai svarbios ir veda į progresą. 
 
Netolimoje ateityje tikimasi, kad Kauno klinikų tuneliuose bus galima pamatyti ir robotų. „Dirbtinis intelektas bus pritaikomas įvairiose srityse, todėl gali pakeisti ir tam tikrų sričių gydytojus. Tačiau robotai nepakeis slaugytojų ir jų bendravimo. Slaugytojų empatija pacientams visuomet bus reikalinga“, – apie perspektyvią slaugos ateitį kalbėjo profesorius.

Pasak LSMU Slaugos fakulteto dekanės prof. dr. Jūratės Macijauskienės, slaugytojams aktualūs ir rūpi ne tik vietiniai, bet ir globalūs sveikatos iššūkiai. „Matome, kad viskas, kas globalu, aktualu ir Lietuvoje: mums žinomos ir nežinomos ligos, pasiekimai sveikatos srityje, verte pagrįsta sveikatos priežiūra, psichikos sveikata ir gerovė“, – tvirtino dekanė.

2018 metais prasidėjo globali kampanija „Slauga šiandien“. Lietuva šioje kampanijoje kol kas nedalyvauja, todėl dekanė kvietė prisijungti ir pasauliui parodyti Lietuvos pasiekimus slaugoje.  „Šiandien yra ta diena, kai mes dėkojame visiems, kurie dirba su pacientais ir rengia slaugos specialistus. Ačiū jums už jūsų žinias, kompetencijas, kasdienį darbą“, – kalbėjo prof. dr. Jūratė Macijauskienė.

Tarptautinei slaugytojų dienai paminėti skirtoje konferencijoje pranešimus skaitė žinomi slaugos specialistai iš užsienio – profesorė Jane Sixsmith iš Airijos Golvėjaus universiteto (ang. Galway University), kuris yra Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) bendradarbiaujantis centras Sveikatos stiprinimo mokslo srityje, prof. Viv Bennett – PSO bendradarbiaujančio centro, atsakingo Visuomenės sveikatos, slaugos ir akušerijos srityje, vadovė. Prof. J. Sixsmith konferencijoje kalbėjo apie sveikatos raštingumą ir jo svarbą slaugoje, prof. V. Bennett apžvelgė slaugytojų vaidmenį moderniame pasaulyje, visuomenės sveikatos srityje. Prof. Clare Harvey iš  Australijos Centrinio Kvynslando Universiteto (angl. Central Queensland University) kalbėjo apie į pacientą orientuotą priežiūrą ir slaugytojų vaidmenį stiprinant šią koncepciją.
 
Renginyje dalyvavo ir daugiau Lietuvos bei pasaulio slaugos specialistų. Jie pristatė savo įžvalgas lyderystės, inovacijų, studijų ir kitais slaugytojo profesijai aktualiais klausimais.

LSMU Rinkodaros ir komunikacijos tarnybos informacija

>71  000

chirurginių operacijų

>1,3 mln.

pacientų apsilankymų

2025

gydytojų

2399

slaugos specialistas

3050

naujagimių per metus
X